TOPFIT

Hatha jóga

Pojem JÓGA (v sanskrtu-váha, spojení) označuje soubory duchovních, duševních a tělesných cvičení, směřujících k harmonii těla i ducha.

Jsou známy různé druhy jógy: rádžajóga je zaměřená na intelekt a rozumové poznání, bhaktijóga na službu druhým, oddanost a nesobeckou lásku, karmajóga na soulda činů s mravním řádem a naše HATHAJÓGA je zaměřená na tělesná cvičení a pozice vykonávané v souladu s dechem.

Pohyby se provádějí zvolna, ve výdrži (ásáně) zůstáváme minutu i déle, abychom si uvědomili své tělo, jeho napětí i uvolnění.

Dýchání patří k józe a je velmi důležité, neboť dech je životní silou člověka, tzv. prámou. Dech prozrazuje naše emoce, a pokud se naučíme na něj vědomě působit, dosáhneme duševní i citové harmonie. Při cvičení se naučíme ovládat základní typy dechů.

 

STAVBA HODINY

  1.   protahovací část – uvolnění krční, bederní páteře, prsních svalů, ramenícgh kloubů, celkiové protažení bočních stran těla.
  2.   prana nigraha – výuka dech. technik
  3.   cvičení ásán – ásány by měli tvořit podstatu každodenního cvičení. Abyste pochopili jejich podstatu , musíte zažít jejich účinky sami na sobě. Jsou to spíše polohy než cviky, které měníme a kobinujeme mezi sebou, podle jejich působení.
  4.   relaxace

 

CÍLE CVIČENÍ

Zprůchodnění energetických toků a kloubů, zpevnění břišní stěny a posílení funkce metabolizmu, uvolnění energetických bloků, terapie zad a páteře, terapie krevního oběhu, žil a lymfy, ….PŘIĎTE A POCÍTÍTE.

 

Ačkoliv si zpočátku budete všímat hlavně tělesných pocitů, postupem doby si více uvědomíte proudění životní energie prámy a důležitost správného dechu pranajámy.

„NECHŤ  JSOU   ŠŤASTNY  VŠECHNY  BYTOSTI.“

Budha

SENIOR  JÓGA

   Bude zaměřena na seniory.

Stavba hodiny bude stejná jako u normální hodiny hatha-jógy, jen ásány budou přispusobeny schopnostem a dovednostem cvičenců.

Víc se zaměříme na jednotlivé partie těla a to hlavně:

         terapie zad a páteře

terapie krevního oběhu, žil a lymfy

         protažení páteře a optimální funkce trávení

         zprůchodnění energetických toků a kloubů

Na závěr hodiny budeme provádět relaxační techniky.

 

BC0O8548[1]BC0O8521[1]BC0O8488[1]